Strona główna
  • slider1a.png
  • slider1s.png
  • slider2.png
  • slider2a.png
  • slider3.png
  • slider4.png
  • slider5.png

11 listopada 201911 listopada wzięliśmy udział w rajdzie „Śladami walk o Przemyśl w listopadzie 1918 roku”.

Rajd rozpoczął się o 9.30 pod Ośrodkiem, gdzie historyk dr Tomasz Zając przedstawił sytuację odzyskania przez Przemyśl niepodległości w 1918r. Następnie uczestnicy rajdu udali się na Mszę Św. do Archikatedry Przemyskiej, w celu uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wychowanki poruszały się ulicami miasta, tak jak przebiegały walki w listopadzie 1918r. Odwiedziliśmy takie miejsca jak Kamienny Most, Dworzec PKP gdzie formowały się polskie jednostki, które przybyły na odsiecz Przemyśla, a następnie Lwowa. Rajd zakończył się przy Pomniku Orląt Przemyskich, gdzie uczczono pamięć poległych w walkach o Przemyśl w 1918r

Następnie w ramach zwiedzania zakątków Przemyśla odwiedziliśmy schron z II wojny światowej, w którym znajduje się ekspozycja historyczna „Przemyśl w latach 1939-1945”. Listopadowe wyjście umożliwiło wychowankom głębsze poznanie historii Przemyśla. Oprowadzający nas historyk przybliżył tematykę II wojny światowej w Przemyślu i rolę jaką odegrał odwiedzony obiekt w 1941r. Byłyśmy zaciekawione wystawą, która tam się znajduje (zdjęcia dawnego Przemyśla, dokumenty i umundurowania z okresu II wojny światowej, akcesoria życia codziennego każdego żołnierza). Cieszyłyśmy się z możliwości dosłownego „dotknięcia kawałka historii”.

Na koniec wpisałyśmy się do księgi pamiątkowej życząc opiekunom obiektu, czyli „Przemyskiemu Stowarzyszeniu Opieki i Rewitalizacji Linii Mołotowa -PROJEKT 8813” sukcesów w dalszej działalności.

aparat.gif

dziennik elektroniczny

branzowa bok

Przyłączyliśmy się...

Nasz Kanał YouTube

Nasze Galerie

galeriarch

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii

im. Matki Antoniny Mirskiej
w Przemyślu
ul. Krasińskiego 33
37-700 Przemyśl
tel. 16 670 72 55

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

zsob dom generalny