Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii "Dom Matki Antoniny Mirskiej" jest placówką niepubliczną.
Procedura przyjęcia do placówki przebiega w trzech etapach:
I etap: Na wstępie należy skontaktować się z naszą placówką i umówić na rozmowę kwalifikacyjną. Celem takiej rozmowy jest wstępna diagnoza, czy nasz ośrodek jest odpowiednią formą pomocy dla naszego dziecka. Na taką rozmowę rodzic zgłasza się razem z dzieckiem. Należy zabrać:
- postanowienia sądowe, o ile były wydane,
- posiadane przez nas orzeczenia i opinie wydane przez poradnie psychologiczno-
pedagogiczną, o ile były wydane, - opinie wychowawcy lub pedagoga szkolnego ze szkoły, do której uczęszczało dziecko,
- ostatnie świadectwo szkolne,
- podstawowe dane o dziecku: data urodzenia, pesel, adres szkoły rejonowej.
Rozmowa odbywa się w obecności dyrektora placówki i/lub szkoły, pedagoga lub wychowawcy.
II etap: Następnym etapem jest przebadanie dziecka pod kątem potrzeby kształcenia specjalnego ze względu na zaburzenia zachowania lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym. W tym celu należy udać się do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, właściwej ze względu na adres zameldowania dziecka (zobacz zestaw wymaganych dokumentów w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Przemyślu). Orzeczenie takie jest niezbędne, by ubiegać się o przyjęcie do naszego Ośrodka.
Uwaga!
Zrealizowanie powyższych punktów nie oznacza, że dziecko już zostanie przyjęte do placówki.
Po wstępnej decyzji o przyjęciu, dyrektor placówki wpisuje dziecko na listę oczekujących na przyjęcie. Kolejność na tej liście określa data dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów. Pragnienie umieszczenia dziecka w placówce należy potwierdzić w maju lub w lipcu (jeśli planowane przyjęcie dotyczy nowego roku szkolnego). Po spełnieniu powyższych wymagań, do Ośrodka przyjmowane są kandydatki z listy oczekujących (wg kolejności na tej liście) w liczbie odpowiadającej liczbie wolnych miejsc.
W przypadku, gdy liczba kandydatek na miejsce w internacie Ośrodka przekracza liczbę wolnych miejsc, tworzona jest lista rezerwowa. Wychowanki z tej listy zostaną przyjęte, o ile rodzic dziecka z listy oczekujących zrezygnuje z umieszczenia dziecka w naszej placówce.
Ośrodek i Szkoły przeznaczone są wyłącznie dla dziewcząt w normie intelektualnej w wieku szkolnym, z trudnościami szkolnymi i wychowawczymi a tym samym zagrożonymi niedostosowaniem społecznym.
Za pobyt dziecka w Ośrodku, Rodzice zobowiązani są do odpłatności.
Do Placówki NIE przyjmujemy:
- dziewcząt wymagających stałego leczenia oraz indywidualnej opieki i pomocy
- uzależnionych od środków odurzających i psychotropowych
- chorych psychicznie
- o szczególnie wysokim stopniu demoralizacji i niedostosowania społecznego
W świetle obecnie obowiązujących przepisów prawnych, wychowanką naszego Ośrodka można zostać tylko na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych (art. 71b Ustawy o Systemie Oświaty) po dostarczeniu wymaganych dokumentów.
Rodzice / opiekunowie prawni, zapewniają wychowance środki higieny osobistej, ubranie, obuwie, podręczniki, zeszyty, przybory szkolne itp.. Pokrywają także koszty wszystkich wyjazdów grupowych w ciągu roku oraz koszty podróży z i do domu podczas przepustki